Pētera Birkerta folkloras krājums

Fails
0855-Peteris-Birkerts-11-0030
AtšifrējaBella Bērziņa
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-12-15 12:53:10
Labots2024-01-05 18:11:17
Atšifrējums

Teic, Alfreds Krēmans. Nekl. Adāžu pag. (Plienciemā Past. dz. vieta.)

Lamu vārdi.

Pīzdā mīzejs. Švunku Jūlle. Cūku ceijers. Pežā līdejs. Dirsa kā šūplāde. Ķebur kāja. Dirsa kā šūplāde. mēle kā lize. Mušu ķērājs. Vandās ka pipele pa Jelgavu. Sedulku siksna. Sīkst kā dzenaukš.Ko tu tur brīnies apbrīnoju rāceni. Kas tur ko brīnēties. Nu tas ir uz matakā mana vīŗa pimps.
Vai tu negribi smagi dirst un viegli elpot.
Velna sviķis. Sveķu pipele. Nepiesies kā lūks. Nepisies kā diegs.
Tas jau nopiesies ka nevar pār lūpu pŗšpļaut.
Dirš uz augšu, dirš uz leju , dirš uz tavu skaisto seju.
Tēvs kastēvs, - tik pat kā izspļauts.
Tev jau disrs sāks krēklu grēmot.
Vot jau ir gan meita, Peža kā vecaine. Trīs celli vajag kāmēr kūsi cauri, - trīs kāmēr ādai cairi un tad trīs vēl vajag priekš kustināšanas.
Davai pist kāmēr gaļa vārās.

Kādam žīdam bijis ļoti nejēdzīgs zirgs. Ne jau tik vecs ne ar tik vājš bet gan ļoti kūtris. Reiz žīdiņš jau galīgi piekusis ar zirgu kaudamies ieiet kādās mājās prasīt naksts mājas. Tie šim iestāsta, ka zirga kūtrumu varot viegli izārstēt. Lai tikai ielejot terpentīnu dirsā. Labi žīdas ar nākamā dienā līdz ko zirgs sāk niķoties paceļ šim asti un iesper pamatīgu šļuku. Zirgam tik pat kā uguni pie dirsas piegrūž un šis nesas ka nelabā plēsts. Tā ka nabaga žīdiņš nemaz nedabū ratos iekrist kad zirgs jau gabalā. Žīds skrien, skrie, redz ka tāpat zirga nepanāks ātri norauj bikses un ari sev iegrūž tās pašas ātruma zāles. Avu dieniņ. Nu tik Jeske sāk just kas ir īsta skriešana. Bet nu šis nesas ar tikpat kā velns ar vējlukturi. Pieskrien pie savas mājeles un redzēdams kā durvīs tāv dēl kleidz [kliedz] :Jankel ielaid to zirge ieks stallem, es pats vēl biskin paskries, Un nu tad miedz ar ap pilsētiņu riņķī ka tik nagi nes.

Reiz pipele pauti un kūss sāk runāties kā nupat ar tiem krīzes laikiem nav dzīves. Ej kur iedams visur tikai krize un krize. Tādēļ reiz par visām reizēm lai uzlabotu savu stāvokli jādara kaut kas tāds, kā ar vienu rāvienu tiktu uz kājām. Bet ko tad tādu izdarīt? Nu nekas jau prātīgāks nebūs kā ta pati vecu vecā laupīšanas būšana. Labi. Norunāts! Iet laupīt. Pirmā gājienā nonāk pie pīzdas, ielaužas iekšā. Pipele kā jau pēc dabas drošaka ielien iekšā, pauti paliek pie durvīm saņemt mantas un kūss stāv par sargu. Bet pipelei ar visu drošumu tomēr ie [pie] šāda nearasta [neparasta] numura, kāajs trīc un šī nabadzīte uztraukumā skraida uz priekšu un atpakāļ, skraida, skraida, kāmēr sāk no liela uztraukuma reibt galava un ši sāk vemt. Izvemjas kā nākas un nū vairs nekas nepatīk, tādēļ neskatoties uz pautu un kūša protestu iet mājās, neko līdz nepaņemot. Un ta joprojām paliek tādā pat stāvokli kā bijuši un vēl ar vien [arvien] gatavojas uz laupīšanu, jāgaida tikai kur šoreiz klups iekšā.

8911

Kādam skolotājam bijuši ļoti labi kāposti. Tas jau bijis visā apkārtnē pazīstams kā labākais dāŗzkopis, tikai ja kāds griezies pie skolotāja pēc padoma, kas jādara lai ari tiem augtu
tik pat [tikpat] labi kāposti, skolotājs nekad neteicis. Bet reiz skolas apkalpotājs noklausijies kā klasē kāds no skolniekiem pieceļas un pras: Skolotāja kungs, atļaujiet iziet ārā. Skolotājs izvelk kabatas grāmatiņu paskatās un sakā: Trešā dobe un trispadsmitais kāposts no gala. Tagad ari apkalpotājs zinājis kas vajadzīgs, lai augtu tikpat labi kāposti kā kungam, - bet ko nu tu cilvēka ar zināšanu vien iesāksi, kad nav tās varēšanas.

8912

Pēterits ar Miķelīti no pilsētas aizbrauc uz laukiem pie sava krustēva [krusttēva] ciemos.Vecais bērniem izrāda visu dārzu un laukus. Beidzot nonāk pie lielā ozola kura galā stārķis ietaisijis ligzdu. Nu bērni redziet, te ir tas putnis kas nes mazos brālīšus un māsiņas, vecais bērniem paskaidro. Puikas sakatās un Peterits Miķelītim čukst: Kas ir vai nepateiksim tam vecim kā tā lieta īsti notiek.

Atšifrēt tekstu
Atslēgvārdi
AtšifrētIzvēlies cituBiežāk uzdotie jautājumi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs