Collection of Lidija Liepiņa

File
2063-Lidija-Liepina-05-0010
TranscriberEmis
CompletedYes
AcceptedYes
Created2024-04-23 17:08:33
Updated2024-04-23 17:46:50
Transcription (text)dziesmas pratusi dziedāt. Kādā naktī Labona pa mēness uzcelto tiltu gājusi uz ezera vidu pie dūkām un noslīkusi. Tēvs izmisis meklējis noslīkušo meitu, bet nevarējis atrast. Dusmās viņš izracis lielu grāvi un ezera ūdeni tanī nolaidis. Tur, dūnaiņā ezera dibenā, starp noslāpušām dūkām, viņš ieraudzījis savu noslīkušo meitu Labonu. Dziļi satriektais tēvs virs mirušās meitas uzcēlis skaistu pili un nosaucis to meitas vārdā par Labonas pili un ezeru, kurš atkal plūdis ap pili, par Labonas ezeru.
Stāstīja 30 - to gadu sākumā mana māte Marija Liepiņa.

2911

Kā cēlušies Salas kalns, Labonas, Docīša un Asarīša ezeri un Aronas un Austronas upes.
Tur, kur tagad atrodas Labonas ezers, senāk bija augsts kalns uz kura atradās skaista, varena pils - Labonas pils. Pils piederēja bezsirds karalim Salam. Salam bija četri bērni: divas meitas - Arona un Austrona un divi dēli - Docītis un Asarītis. Tēvs savus bērnus cienīja, bet nemīlēja, jo viņam nebija sirds. Agrāk arī viņam, tāpat kā viņa bērniem, bija sirds, bet mantkārība samina viņa sirdi. Tagad Sala bija nežēlīgs pret savu tautu. Mantu! Mantu viņš prasīja no saviem ļaudīm un, ja tie nespēja to dot, tad bez žēlastības meta viņus pils šausmīgajos pagrabos, kur neieplūda ne stariņš gaismas, kur lodāja čūskas, ķirzakas un citi briesmīgi rāpuļi un griestu velvēs mājoja melni kraukļi un sikspārņi. Šausmīgi bija šie pagrabi zem Labonas pils. Pils pagalmā atradās altāris, uz kura ziedoja dieviem. Docītis un Asarītis ar šausmām noskatījās tēva nežēlīgajā rīcībā. Viņu sirdis no sāpēm vai lūza redzot, ka tēvs nabaga ļaudis iemeta šausmu pagrabos, vai arī - vislabākais, sadedzināja dzīvus uz upura altāra. Ar katru dienu Docītis un Asarītis vairāk noskuma un pretojās tēva pavēlēm, līdz Sala padzina
Transcribe text
Keywords
TranscribeChoose another fileFAQ (in Latvian)

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.

Tēzaurs