Ērika Liepiņa folkloras vākums

Fails
0989-Eriks-Liepins-0013
AtšifrējaDārta Dinija Deičmane
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2016-04-13 15:03:18
Labots2023-12-10 01:39:51
Atšifrējums

11

"Vaidi mežā"
Reiz kāds strādnieks, nākdams no darba mājās gājis caur saucamo Slīdeņa silu. Bijusi jauka vasaras nakts. Kā jau strādnieks būdams, bijis diezgan nokusis, tamdēļ apsēdies mežā uz celma, lai atpūstos. Atsēdies, uzpīpojis. Drīz gribējis iet tāļāk. Te piepeši tas dzirdējis mežā bērnu raudam un vaimanājam. Strādniekam, kas to dzirdējis, palicis tā savādi ap dūšu. Gribējis jau bēgt, bet saņēmis dūšu un gājis uz to pusi, kur dzirdējis bērnu raudam. Gājis pa mežu lielu gabalu, kamēr nonācis pie resnas egles purmalā. Nekā sevišķa tas neredzējis, bet tikai dzirdējis pie egles bērna balsi. Uzrāvis ar spičkām uguni un skatījies, kas tur īsti ir. Ieraudzījis pie saknes kauliņu, kas savādi špurcis un taisījis bērna balsi. To redzēdams, strādnieks nopratis, ka tam ar spokiem darīšana. Skrējis no meža uz mājām ko nagi nes.
Sapņos tam paradījies mazs zēns, kas lūdzis, lai viņu turpat no egles sakņu apakšas izrokot un aiznesot viņa kaulus uz iesvētītu kapsētu. Otrā rīta stradnieks arī aizgājis un pie egles atracis mazu bērna līķīti. Kaulus vinš salasījis un aiznesis uz veco kapsētu Kapu siliņu.

12

Kapu siliņš.
Pie Bilskas pagasta Dzirkaļu mājām, atrodas veca kapsēta, Kapu siliņš. Ļaudis stāsta, ka tur vienmēr naktis spokojoties, un vasaru pusdienas laikam tuvojoties baidot ganus. Reiz kāda Dzirkaļu māju meita nākusi no Alksnīšiem. Tai gadījies nākt caur siliņu taisni pusnaktī. Bijusi sila vidū pie vecām kapu bedrēm nonākusi, ka tai uzreiz ceļu aizsprostojis vesels sivēnu bars. Nevarējusi vairs tikt ne uz priekšu ne atpakaļ, jo līdz ko gribējusi spert soli, ta kāpusi sivēniem virsū un tie sākuši neganti kviekt. Nevarējusi neko darīt bijis jāstāv mierā. Sivēni ar vienu bazušies tik virsū un kviekuši. Meita redzēdama ka nupat vairs nebus labi iesaukusies: "Ak svētā Anna, nāc man palīgā!"
Atšifrēt tekstu
Atslēgvārdi
AtšifrētIzvēlies cituBiežāk uzdotie jautājumi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat analītikas sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Izvēloties "Noraidīt", tīmekļa vietnē saglabājas tehniskās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas tīmekļa vietnes darbības nodrošināšanai.

Uzzināt vairāk

Tēzaurs