Jelgavas skolotāju institūta folkloras vākums

0929-Jelgavas-skolotaju-instituts-20-0015
AtšifrējaBella Bērziņa
Pabeigts
Akceptēts
Labots2021-10-22 17:44:00
AtšifrējumsUzrakstījis Roberts Kunkulis. Stāstījusi Anna Jurēvics.

13210

I. Zaļās ceturdienas [ceturtdienas] rītā, saslaucītos gružus jānes un jāizber uz krustceļiem, lai ļaunie gari tiktu sabraukti unmājās labi klātos.

13211

II. Lielā piektdienā nedrīkstot neko nest no meža mājā, jo tad vasarā no meža uz māju nāk čūskas un dažādi citi rāpuļi. Lai atkal no tiem tiktu vaļā, pārnesējam pašam jānes atkal atpakaļ uz mežu pārnestais žagars vai cits kas. Bet nu viņam jāiet ačgarni, neskatoties pēc ceļa, un ja mežā nonācis, pārnestais priekšmets jāaizviež, neskatīdamies, kuŗā vietā tas nokrīt. Tad atkal nekas mājās mieru netraucē.

13212

III. Pirmās lieldienas rītā jaunām meitām pirms saules lēkšaņas, jāiet pie apīņu krūmiem sukāt matus, jo tad augot gaŗi un kupli mati. Ja saules spožums jau manāms pie apvārkšņa, tad burvības spēks zudis.

Uzrakstījis Roberts Kunkulis.
Stāstījis Juris Jurevics
Ziemas svētku vakarā pārklājot galdu ar baltu audekla gabalu, un noliek bļodiņu ar gaļu, maizi un aizdegtu sveci. Pusnakti nākot labie gari, un ja sādu iekārtu atrod, svētī visus mājas dzīvniekus, gan lopus, gan cilvēkus. Ja atrod tukšu galdu, uzsūta dažādas nelaimes. To pašu var arī darīt, ja pirtī uz lāvas noliek bļodiņu ar maizi un aizdegtu sveci. Arī tur iegriežas
labie gari, un atnesot savu svētību.

Pasaka par puisi, kuŗš atbūris raganu.

Uzrakstījis Roberts Kunkulis.
Stāstījis Berta Jurevics

13214

Kādreiz Jāņu dienas rītā, kad saule vēl nav bijusi uzlēkusi, saimnieks licis puisim aizvest zirgus ganībās. Zirgi bijuši paturēti pa nakti mājā, baidīdamies, ka iereibušie Jāņa bērni nepalaiž vaļā. Puisis arī aizvedis un piesējis un nācis tiešām pāri norai uz mājām. Te viņš ieraudzījis kādu stāvu lokāmies pa noru, itkā [it kā] ko lasītu. Puisis bijis drošsirdīgs un tuvojies ķēmam. Tuvāk piegājis, puisis pazinis otrējo māju saimnieci, kas
Atšifrēt tekstu
Atslēgvārdi
AtšifrētIzvēlies cituBiežāk uzdotie jautājumi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.