Latvijai 100 lv100.lv
E-pasts:
Parole:

Register | Password lost

Transcribed byLigaB
Finished
Accepted
Edited2019-02-12 15:04:50
Transcription[891]

7638

Kad pirmo riez govs atslaucās, tūliņ no jaunpiena krējuma jādar [jādara] sviests un ar to sviestu jāapsmērē maize sunim un kaķim - tie svētības nesēji.
Tukuma apr. 17, dok. 211    Engures p. tc. Minna Borman 71 g.
Piens.

7639

Kad gove uznāk slaucama kādu stopu no pirmā piena dod tūlīt teliņam. Par netīru tas netiek skaitīts un ari telinu netur par netīru. Tikai gaļu gan nelieto pirms 2-3 dienām jo ir negarda - šķīsta.

7640

Pienu visvairāk lieto ceput [cepot]. Pirmpienam piejauc drusku klāt miltus, naža galu sāls, tad uzlej uz pannas un cep krāsnī pēc maizītes izvilkšanas. Kad piens ir palicis ciets un virsa brūna velk laukā un ēd.

7641

Pirmo pienu nedrīkst griest [griezt] ar nazi, jo tad govis slimo.

7642

Ganam un vīriešam pirmpiens jāēd ar cepuri, jo tad ir govei biezs krējums.

7643

Vasarā govis slauc trīs reizes dienā. Ziemā slauc divas reizes un rītos vēlāki ap 6-7, vakaros ap pulksten astoņiem.
Pēc slaukšanas pienu izkāsa caur līinu [linu] drēbiti - senāk, tagad caur kāstuvi pirktu. Pēc tam pienu ielēja piena spainīšos un nolika istabā uz plaukta lai sarūkst [sarūgst]. Virs spainīšiem uzlika dēli lai neiebirst kas no griestiem. Parasti istabā bij sevišķis [sevišķs] plaukts priekš piena spainīšiem un spainīšus uz plaukta salika smuki rindā. Plaukts bij [bija] gandrīz pie pašiem griestiem, tā lai tik pieaudzis cilvēks var aizsniegt, lai bērni nepiešmurgā.
Sarūgušo pienu noķērnēja - nokreimoja un krējumu sakrāja kērnē un taisīja no tā sviestu.
Keywords

TranscribeChoose another file